Krążenie krwi ulega pogorszeniu gdy prowadzimy siedzący tryb życia, palimy papierosy, źle się odżywiamy, jesteśmy narażeni na stres itp. Pogorszenie krążenia objawia się najczęściej uczuciem zimnych dłoni i stóp. Mogą pojawić się widoczne rozszerzone naczynia krwionośne w postaci “pajączków”, a także bolesne obrzęki.
Jak zatem poprawić krążenie krwi? Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w codziennym funkcjonowaniu, aby uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym krążeniem krwi.
Domowe sposoby na poprawę krążenia krwi
Istnieje wiele prostych sposobów, które korzystnie wpłyną na poprawę krążenia. Jednym z domowych sposobów jest zastosowanie tzw. hydroterapii. Domowa hydroterapia polega na naprzemiennym stosowaniu ciepłej i zimnej wody pod prysznicem. Takie działanie powoduje, że naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i zwężaniu, dzięki czemu krew szybciej i sprawniej zaczyna krążyć w krwioobiegu, a ponadto jest bardziej dotleniona.
Kolejnym rozwiązaniem na poprawę krążenia domowym sposobem będzie wprowadzenie aktywności fizycznej. Najlepiej gdy aktywność fizyczna będzie trwała minimum pół godziny dziennie. Możesz zdecydować się na spacer, jogging czy też na jazdę na rowerze. Taka aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpłynie na poprawę krążenia ale przyczyni się również do spadku wagi i obniżenia cholesterolu we krwi.
Warto też zastanowić się nad odżywianiem i zbilansowaną dietą. Wystarczy, że do codziennej diety wprowadzimy więcej cytrusów, które są źródłem witaminy C, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Ponadto należy pamiętać o piciu wody – minimum 1,5 litra dziennie. Unikaj też tłustych, smażonych dań, gdyż przyczyniają się one do gromadzenia złogów cholesterolu we krwi, a co za tym idzie mogą doprowadzić do choroby wieńcowej.
Dowiedz się więcej: Zioła oczyszczające organizm z toksyn
Inne sposoby na poprawę krążenia krwi
Skutecznym sposobem na poprawę krążenia jest masaż. Warto zatem wybrać się do profesjonalnego salonu masażu lub specjalisty, fizjoterapeuty. Pobudzenie krążenia krwi poprzez dotyk wywołany masażem zwiększa przepływ krwi i poprawia dotlenienie organizmu. Należy pamiętać, że nie wszystkie schorzenia związane z zaburzonym krążeniem krwi mogą być poddane masażowi. Dlatego zawsze powinniśmy skonsultować tego typu zabiegi z lekarzem lub specjalistą.
Inną odmianą masażu jest zabieg drenażu limfatycznego, który można wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub przez fizjoterapeutę. Osoby, które wykonują pracę w pozycji stojącej lub siedzącej przez cały dzień należą do grupy, której dedykowany jest ten zabieg. Poprawa krążenia następuje dzięki likwidacji obrzęków limfatycznych oraz usprawnieniu przepływu wody i soli mineralnych. Wybór tego sposobu na poprawę krążenia krwi będzie dobrym rozwiązaniem również w przypadku takich problemów jak: cellulit, regeneracja po nadmiernym wysiłku, a także przy obrzęku tłuszczowym.
Wzmocnienie układu krążenia i pracy serca wiąże się także z doustną suplementacją. Tego typu terapię należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.