Jeżyna fałdowana to krzew, który osiąga ok. 1,5 m wysokości. Przede wszystkim występuje w południowej Polsce, na terenach górzystych. Licznie porasta lasy i łąki. Najcenniejszym surowcem jeżyny fałdowanej są jej liście oraz owoce dlatego, że zawierają one cenne składniki, takie jak:
- garbniki
- flawonoidy
- triterpeny
- wit. C i E
- wit. K
- kwas cytrynowy
- pektyny
- sole mineralne
Jeżyna fałdowana – właściwości
Jeżyna fałdowana to roślina, która wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Można spożywać zarówno jej owoce jak i liście. Owoce jeżyny fałdowanej wykazują następujące właściwości:
- zapobieganie wystąpienia anemii – dzięki dużej zawartości żelaza i miedzi
- działanie bakteriobójcze
- działanie moczopędne
- wykrztuśne
- uspokajające
Natomiast liście jeżyny fałdowanej wykazują właściwości usprawniające przemianę materii. Zapobiegają zbyt intensywnej produkcji flory bakteryjnej, w związku z tym pomagają w leczeniu biegunek i wzdęć brzucha. Ponadto liście jeżyny działają przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego mogą wspomagać pielęgnację skóry z wypryskami, trądzikiem i egzemą.
Właściwości soku z jeżyn
Sok z jeżyn jest alternatywą dla soku z malin gdyż przypisuje mu się podobne właściwości. Do najważniejszych z nich można zaliczyć właściwości antyoksydacyjne, dzięki dużej zawartości witaminy C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. W związku z tym picie soku z jeżyn będzie dobrym sposobem w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się naszej skóry. Wykazano również, że sok z jeżyn wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i przyczynia się do poprawy funkcjonowania wątroby, a także zwalcza wrzody żołądka. Pomaga również zredukować poziom złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu wzmacnia pracę serca i usprawnia krążenie krwi.
Sok z jeżyn – składniki odżywcze
Sok z jeżyn zawiera wiele składników odżywczych i witamin, a także wykazano, że zawiera wiele makro i mikroelementów, spośród których najliczniej występuje: żelazo, miedź, potas, magnez oraz fosfor.
Wspomniane wcześniej właściwości antyoksydacyjne sok z jeżyn zawdzięcza obecności witamin: C i E. Natomiast zawiera on także witaminę K, która z kolei odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi.
Przepis na sok z jeżyn
Świeże jeżyny możemy własnoręcznie zebrać w sierpniu, co jest istotne gdyż wówczas będziemy mieli idealne owoce do zrobienia domowego soku z jeżyn. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy wykorzystać mrożone jeżyny. Przepis na sok z jeżyn jest prosty i nie wymaga dużo wysiłku. Jak zrobić domowy sok z jeżyn?
Składniki:
- 1 kg jeżyn
- 70 dag cukru
Sposób przygotowania:
Owoce delikatnie myjemy. Przygotowujemy duży słój o pojemności 2l i wsypujemy owoce. Dodajemy cukier. Słój zabezpieczamy gazą oraz gumką. Następnie odstawiamy w ciepłe miejsce. Po ok. siedmiu dniach powstały sok przecedzamy przez gęste sitko. Tak powstały sok wlewamy do garnka i gotujemy przez ok. 10 minut. Na koniec sok przelewamy do mniejszych słoiczków i zakręcamy. Trzymamy w chłodnym i ciemnym miejscu.