Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że liście herbaty już chwilę po zerwaniu podlegają różnym procesom chemicznym. Jednym z nich jest oksydacja. Stworzenie herbaty dobrej jakości polega więc na tym, aby odpowiednio te procesy kontrolować.
Czym jest fermentacja?
Fermentacja jest procesem enzymatycznym, który polega na przemianie związków organicznych, które prowadzone są przez mikroorganizmy w warunkach beztlenowych. Przykładem procesu fermentacji jest fermentacja cukrów do alkoholu, która zachodzi przy udziale drożdży.
Czym jest oksydacja?
Oksydacja jest procesem utlenienia, czyli procesem, który polega na łączeniu się pierwiastków ze związkami chemicznymi z tlenem. Przykładem oksydacji jest proces ciemnienia jabłka, które zostało przekrojone. W miejscu cięcia następuje utlenianie, czyli właśnie łączenie związków chemicznych, które występują w jabłku z tlenem.
W procesie powstawania herbaty oksydacja zaczyna się już na etapie zrywania młodych listków z krzaczka. Szczególnie intensywnie zachodzi w miejscach zerwania liści oraz uszkodzeń. Następnie listki trafiają do suszenia, po czy leżakują. Kolejnym etapem jest wrzucenie ich do wielkich koszy, którymi się potrząsa w celu uszkodzenia liści i wywołania procesu oksydacji oraz czasami fermentacji.
Na czym polega oksydacja herbaty?
1. Herbata zielona – listki po zerwaniu umieszczane są w wielkim piecu, w którym zachodzi proces ich podgrzania lub podprażania. Dzięki temu zatrzymuje się proces więdnięcia, a enzymy zostają dezaktywowane. Po opuszczeniu pieca formuje je się w kulki lub zwija w zależności od potrzeb i rodzaju herbaty.
2. Herbata biała – powstała z najdelikatniejszych herbacianych pąków. Oksydacja, która występuje w miejscach uszkodzenia, jest bardzo niewielka. Przed wrzuceniem do pieca, liście leżakują, a enzymy zawarte w liściach powodują powstanie oksydacji enzymatycznej. Dopiero kolejnym krokiem jest podgrzewanie i formowanie listków.
3. Herbata żółta – istnieje kilka sposób jej wytwarzania. Można albo od razu podgrzać listki lub na początek pozostawić je do zwiędnięcia. Następnie podgrzewa się je i leżakuje w ciepłym pomieszczeniu, gdzie dochodzi do oksydacji nieenzymatycznej. Następnie kolejny raz listki poddaje się podgrzaniu, a następnie suszeniu.
4. Herbata czarna – jest najpopularniejszym rodzajem herbaty w Polsce. Po zebraniu listków leżakuje je się i pozostawia do całkowitego zwiędnięcia. W międzyczasie poddaje się je rozdrabnianiu oraz ugniataniu, co znacząco przyśpiesza proces oksydacji. Po uzyskaniu odpowiednio ciemnego koloru suszy się je w bardzo wysokiej temperaturze.