tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Właściwości nowoczesnego systemu kominowego
Lifestyle

Właściwości nowoczesnego systemu kominowego

Komin to konstrukcja zapewniająca wentylację gorących gazów spalinowych lub dymu z kotła, pieca, pieca lub kominka do atmosfery zewnętrznej. Kominy są zwykle umieszczane na zewnątrz budynków. Czym wyróżniają się nowoczesne systemy kominowe, które można spotkać na dachach budynków mieszkalnych? Przeczytaj tekst, a poznasz garść cennych informacji w tym temacie.

Jak działa system kominowy?

Zadaniem komina jest wytworzenie ciągu (ruchu powietrza) w celu przewietrzenia produktów spalania wytwarzanych przez urządzenie grzewcze. Ciąg ten powstaje w wyniku różnicy gęstości gorących gazów w kominie i zimniejszego powietrza na zewnątrz. Gorące gazy mają mniejszą gęstość niż zimniejsze powietrze i unoszą się w górę komina z powodu tej różnicy gęstości.

Jakie są elementy systemu kominowego?

Główne elementy systemu kominowego to:

  • Palenisko: miejsce, w którym opał podlega procesowi spalania,
  • Przewód kominowy: zamknięta przestrzeń, która otacza i zawiera gazy spalinowe. Zwieńczeniem przewodu kominowego jest metalowa (zazwyczaj okrągła) osłona na szczycie komina, która zapobiega przedostawaniu się wody, zwierząt i zanieczyszczeń,
  • Wkładka: warstwa ochronna, która wyścieła wnętrze przewodu kominowego i chroni go przed uszkodzeniem cieplnym.

Ciąg kominowy

Ciąg w kominie powstaje wówczas, gdy występuje różnica ciśnień powietrza między dwoma obszarami. Aby w kominie pojawił się przeciąg, w dolnej części komina musi znajdować się obszar wysokiego ciśnienia, a w górnej części — obszar niskiego ciśnienia.

Obszar wysokiego ciśnienia jest tworzony przez ciepłe powietrze unoszące się z wnętrza domu, podczas gdy obszar niskiego ciśnienia jest tworzony przez zimne powietrze napływające w celu zastąpienia go przez otwory w górnej części komina lub w jego pobliżu (czapka, korona itp.).

Kominy murowane

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów kominów są systemy murowane. Kominy murowane buduje się z cegieł, kamieni lub bloków betonowych. Zwykle można je znaleźć w starszych domach. Główną zaletą komina murowanego jest to, że przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez wiele lat – to właśnie długa żywotność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne stanowią główne zalety tego rozwiązania.

Oprócz tego stosuje się także m.in. systemy kominowe ceramiczne czy metalowe. Ciekawe rozwiązania w tym zakresie można znaleźć w sklepie Pekabet.

Korzyści z nowoczesnego systemu kominowego

Nowoczesny system kominowy jest z różnych powodów chętnie wybieranym rozwiązaniem. Po pierwsze, są zbudowane zgodnie z bardziej rygorystycznymi normami bezpieczeństwa. Po drugie, są zazwyczaj wykonane z materiałów niepalnych, więc nie ma ryzyka pożaru. Po trzecie, mają szereg funkcji bezpieczeństwa, takich jak przeciwpożarowe i iskrochrony, dzięki którym są bezpieczniejsze w użyciu. Wreszcie, są łatwiejsze do kontroli i czyszczenia niż starsze kominy.