tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

zioła moczopędne
Zdrowie

Zioła moczopędne

Działanie moczopędne polega na zwiększeniu ilości wydalanego moczu w ciągu doby. Wiele ziół dostępnych w sklepach i aptekach wykazuje właściwości moczopędne. Ponadto pomagają one oczyścić organizm z toksyn, działają przeciwobrzękowo i mogą wspomagać leczenie w chorobach układu moczowego. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednie stosowanie tych ziółek może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Zioła moczopędne powinny być ostrożnie stosowane szczególnie przez kobiety w ciąży oraz dzieci.

Wśród dostępnych ziół, największe właściwości moczopędne wykazują:

  • liście brzozy brodawkowatej
  • liście i korzenie pokrzywy
  • ziele skrzypu polnego
  • mniszek lekarski

Zioła moczopędne – liście brzozy brodawkowatej

Liście brzozy brodawkowatej zawierają flawonoidy, witaminę C, saponiny, a także kwasy organiczne. Zawartość tych składników powoduje działanie moczopędne i dezynfekujące. Liście brzozy brodawkowatej można stosować w postaci naparu przy problemach z nerkami oraz przy zmniejszonym wydalaniu kwasu moczowego.

Zioła moczopędne – liście i korzenie pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna to roślina, której najbardziej cenne właściwości posiadają liście i korzenie. To właśnie z tych części najczęściej produkuje się herbaty ziołowe. Liście można spożywać też na surowo, jako dodatek do sałatek lub składnik zup. Spośród wielu właściwości liście i korzenie pokrzywy również wykazują działanie moczopędne.

Może Cię zaciekawić: Pokrzywa na odchudzanie

Zioła moczopędne – skrzyp polny

Skrzyp polny to roślina, znana ze swoich właściwości wzmacniających włosy i paznokcie, dzięki zawartości krzemionki. Spożywanie skrzypu polnego w postaci naparu wywołuje również działanie moczopędne. Działa również rozkurczowo na drogi żółciowe, a także uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.

Zioła moczopędne – mniszek lekarski

Mniszek lekarski to roślina, znana pod nazwą “mlecz” i porasta pospolicie łąki, a także przydrożne trawy. Działanie moczopędne wykazują zarówno liście jak i korzeń mniszka lekarskiego. 

Czy rumianek ma działanie moczopędne?

Rumianek to znane zioło wykorzystywane w lecznictwie. Najczęściej spożywa się go w postaci naparów i herbatek. Zawiera witaminę C, flawonoidy oraz inne rzadko występujące w roślinach, antyalergiczne chamazuleny i alfa-bisabole. Choć powszechnie rumianek jest stosowany na różne dolegliwości, mało kto wie, że ma on również działanie moczopędne.

zioła moczopędne - rumianek

Rumianek – działanie

Rumianek, a głównie jego kwiaty to surowiec wykorzystywany w produkcji herbat i naparów. Wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze, dzięki zawartości chamazulenu i bisabololu. Substancje te wykazują działanie hamujące rozwój bakterii i grzybów odpowiedzialnych za stany chorobowe skóry i innych narządów. 

Rumianek ma działanie przeciwobrzękowe i kojące, a także przyśpiesza gojenie ran. Stosowany jest na skórę w postaci okładów i jako składnik wielu maści. Działanie rumianku znane jest również wielu włosomaniaczkom gdyż to one stosują go najczęściej w postaci płukanek do włosów. 

Rumianek również wpływa stymulująco na układ moczowy, ale w tym celu jest najrzadziej stosowany.